Ozon to gaz zawierający trzy atomy tlenu – O3 generatory ozonu działają poprzez przepuszczanie tlenu z powietrza przez dwie elektrody.
Zachodzi wówczas reakcja przyłączenia trzeciego atomu tlenu do, tworząc ozon, następnie jest on rozpylany po pomieszczeniach. Cząsteczki ozonu są niewiarygodnie niestabilne, więc mają tendencję do łączenia się z innymi cząsteczkami, próbując zabrać swoje elektrody, aby ponownie się ustabilizować. To w zasadzie niszczy cząsteczki, do których się dołączają. Proces ten niszczy każdy drobnoustrój, z którym się zetknie, chociaż w niewielkich ilościach nie jest toksyczny dla ludzi – po bezpośrednim wdychaniu może powodować swędzenie gardła i oczu. Dlatego należy go stosować w kontrolowany sposób, z zachowaniem właściwych środków ostrożności. Dlatego też ozonowaniem powinny zajmować się wykwalifikowane firmy, z odpowiednim sprzętem. Pomieszczenie w którym przeprowadzone jest ozonowanie powinno być odpowiednio przygotowane i uszczelnione. Należy pamiętać aby przewietrzyć pomieszczenie przed wpuszczeniem do niego ludzi. Obecnie wykorzystywane maszyny do ozonowania mogą być sterowanie zdalnie, dzięki czemu pracownicy nie muszą znajdować się w środku pomieszczenia podczas pracy agregatu. Ozonowanie będzie dobrym pomysłem w starszych domach, ozon skutecznie usuwa różnego rodzaju bakterie i wirusy, ale można za jego pomocą pozbyć się roztoczy czy też różnych alergenów.
Warto stosować go w ciągach wentylacyjnych, a także do okazania systemów klimatyzacji.
Dzięki niemu możemy pozbywać się nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego czy też zapachu stęchlizny. Warto ozonować strychy gdzie mogą rozwija się różnego rodzaju grzyby i pleśnie, których ogniska często powstają w trudnodostępnych wilgotnych miejscach. Ozonowanie jest także skuteczną metoda usuwania koronawirusa, dzięki niemu będziemy mogli odkażać szybko duże powierzchnie. Dzięki temu można będzie się upewnić iż pomieszczenia w których przebywają pracownicy są bezpieczne. Więcej o tej metodzie dezynfekcji można przeczytać Tutaj.