Po intensywnym treningu często odczuwamy olbrzymie głody.
Zdarza się, że na skutek przetrenowania organizmu, a także zbyt małej ilości spożytych kalorii w ciągu dnia, jesteśmy w stanie zjeść całą lodówkę. Jak uniknąć objadania się po treningu i zachować zdrowy styl życia?Pierwszą zasadą jest regularność posiłków. Nie możemy oczekiwać, że nasz organizm będzie działał poprawnie, jeśli będziemy skakać z jednego skrajnego posiłku na drugi. Ważne jest, aby w ciągu dnia zjeść 4-5 mniejszych posiłków, co 3-4 godziny. W ten sposób utrzymamy stały poziom glukozy we krwi, a jednocześnie unikniemy skoków cukru i wysokiego poziomu insuliny, które powodują olbrzymi głód po treningu.Kolejnym sposobem na uniknięcie objadania się po treningu jest zrównoważony jadłospis. Warto zwrócić uwagę na proporcje makroskładników. Najlepiej, aby w każdym posiłku była odpowiednia ilość białka, węglowodanów i tłuszczu. Oczywiście, ilość i proporcje będą się różnić w zależności od rodzaju treningu, jaki wykonujemy, a także naszych indywidualnych potrzeb kalorycznych. Warto jednak pamiętać, że każdy składnik jest ważny i powinien znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie.Dlaczego objadamy się po treningu?Jak już wspomnieliśmy, jednym z powodów objadania się po treningu może być przetrenowanie organizmu.
Wówczas, nasz organizm zaczyna odczuwać potrzebę zjedzenia jak największej ilości kalorii, aby zrekompensować spalone w czasie treningu.
Niestety, prowadzi to często do sytuacji, w której spożywamy dużo więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić, co z kolei prowadzi do tycia.Innym powodem, dla którego objadamy się po treningu, jest zbyt mała ilość spożytych kalorii w ciągu dnia. Nasz organizm potrzebuje energii, aby móc funkcjonować poprawnie. Jeśli nie dostarczymy mu odpowiedniej ilości kalorii, to nasz organizm zaczyna sygnalizować nam potrzebę jedzenia, co może prowadzić do objadania się po treningu.Co jeść po treningu, aby nie objadać się później?Po treningu warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Ważne jest, aby zjeść posiłek, który dostarczy nam odpowiedniej ilości białka i węglowodanów, co pomoże w regeneracji mięśni. Dobrym wyborem jest na przykład kurczak z ryżem i warzywami, owsianka z owocami i orzechami, lub sałatka z tuńczykiem i warzywami. Warto również pamiętać o tym, aby w ciągu dnia pić odpowiednią ilość wody, najlepiej 1,5-2 litry dziennie. Woda pomoże nam utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, a także zredukować uczucie głodu. Często zdarza się, że nasz organizm sygnalizuje nam potrzebę jedzenia, kiedy w rzeczywistości jesteśmy odwodnieni.Podsumowując, aby uniknąć objadania się po treningu, należy zadbać o regularność posiłków, zrównoważony jadłospis, odpowiednią ilość spożywanych kalorii, a także pamiętać o spożywaniu posiłku po treningu, który dostarczy nam odpowiedniej ilości białka i węglowodanów.