Lornetka to urządzenie składające się w dużym uproszczeniu kilku soczewek zamkniętych w plastikowej, często wodoszczelnej obudowie.
Te soczewki mają umożliwić mam powiększenie odległego przedmiotu. W rażenie z używania lornetki jest takie jakbyś znajdował/a się wielokrotnie bliżej badanego obiektu. Wiele modeli pozwala na wyostrzenie obrazu z odległości około 2 m, a czasami nawet mniej. Można więc używać lornetki w formacji wojskowej, służbie granicznej, szpiegostwie lub do obserwowania przyrody. Lornetki bywają małe i duże o lepszych lub gorszych parametrach, lżejsze lub cięższe, poręczne lub wręcz przeciwnie, ale jaką wybrać?
Lornetki Delta Optical – Z czym to się je
Wszystko zależy od tego do czego ta lornetka miałaby nam służyć. Każdy użytkownik ma jakieś swoje wizje odnośnie danego przedmiotu. Być może celem jest tylko obserwowana natura, dzika przyroda, małe czy duże zwierzęta, a być może są to zastosowania przemysłowe, militarne lub jeszcze inne. Różnią się więc warunki pracy w jakich chcemy korzystać z lornetek. Niezależnie od tego czy decydujemy się na zastosowanie profesjonalne czy amatorskie, są pewne rzeczy które o lornetkach musimy wiedzieć. Jest ich wbrew pozorom całkiem sporo. Możesz kupić chińskie byle co i szybko się rozczarować a możesz kupić lornetkę Delta Optical. Lornetka bowiem nie jest wcale takim prostym urządzeniem. Wykonanie dobrej lornetki wymaga nie lada wysiłku wiąże się to głównie z tym aby zapewnić wewnątrz dobre warunki chroniące przed wilgocią i uszkodzeniem soczewek. w długim terminie użytkowania i jest to kluczowe dla komfortu pracy i jakości naszych obserwacji. Gdyby lornetka nie była wodoodporna to mogłoby się okazać obraz jest rozmazany. Gdyby nie była szczelna a powietrze w środku nie zostałoby zastąpione neutralnym gazem takim jak azot, to ryzykowalibyśmy zanieczyszczenie lornetki mikroorganizmami, których enzymy trwale mogłyby uszkodzić powierzchnię soczewek. W najlepszym przypadku uszkodzeniu mogłyby ulec jedynie powłoki antyrefleksyjne, co samo w sobie stanowi już nie lada problem.
Powiększenie w lornetkach
Każdemu na początku wydaje się że im większe powiększenie tym lepiej. Duży błąd. Biorąc do ręki lornetki z dużym powiększeniem rzędu 12 czy 15 razy może się okazać że drżenie naszych rąk, brak wprawy czy po prostu warunki w jakich się znajdujemy nie pozwalają na trzymanie na oku celu naszej obserwacji. Będziemy bardzo sfrustrowani. Może się okazać że już 7x czy 10x-krotne powiększenie jest dla nas w zupełności wystarczające i jest to jednocześnie margines przy którym jesteśmy w stanie zachować komfort obserwacji. Czyli po prostu wykorzystać lornetkę. Po co nam coś z czego nie będziemy mogli korzystać? A co może spowodować naszą frustracje. Mniejsze powiększenie to jednocześnie większa głębia ostrości. Tutaj wpływ ma odległość. Przy dystansie kilkudziesięciu metrów powiększenie ośmiokrotne zmierza ku nieskończoności. Osiągniemy więc limit wydajności i rezultaty nie będą większe pomimo, iż będziemy chcieli coś dalej wyostrzyć. Przy tej okazji warto omówić kwestie wielkości obiektywu. Nie jest ona zupełnie obojętna. Tak naprawdę im większe jest nasze powiększenie tym większy powinien być obiektyw aby nie doszło do zaburzenia jakości obrazu oraz jasności obrazu. Obraz przestanie wyglądać naturalnie jeżeli będziemy ostrzyć w nieskończoność przy zbyt małym obiektywie. Jasność obrazu maleje wraz z kwadratem powiększenia. Rośnie natomiast wraz ze wzrostem średnicy obiektywu. Może się zdarzyć że kupując tanią lornetkę ze wschodu nie uzyskamy spodziewanych efektów. Opisy lornetek z opakowania należy często włożyć między bajki. Inaczej sprawa się ma w przypadku lornetki Delta Optical , które w miarę dobrze opisem odwzorowują zawartość opakowania. Należy pamiętać, że korzystając z lornetki w trudnych warunkach atmosferycznych na przykład wysokim zachmurzeniu, burzach, miejscach zacienionych, jaskiniach, trudnodostępnych albo po prostu nocą obiektyw musi być dwa bądź trzykrotnie większy aby wy w ogóle z tej lornetki w sposób sensowny skorzystać. Jeżeli więc widzisz obiektyw o średnicy 25 mm a chcesz dokonywać obserwacji nocnych to musisz szukać innej lornetki.
Dopasowanie a uniwersalność lornetek Delta Optical
Drugą kwestią ważną co do zasady przy obserwacjach dziennych czy nocnych to biologia. Otóż nasze oko ma określone parametry i w dzień szerokość naszych źrenic waha się od 2 do 4 mm dochodząc do 7 mm w nocy. Oznacza to że do tych parametrów powinniśmy dopasować lornetkę.Do obserwacji dziennych powinniśmy zastosować źrenice wyjściową do 4 mm a do obserwacji nocnych powyżej 4 idąc raczej w stronę 5-6mm.
Gdy ktoś powie: ‘chcę lornetkę uniwersalną’ – to co mu polecić?
Warto polecić na przykład lornetkę Delta Optical 8 x 42. Jednak w rzeczywistości jest to dalekie od uniwersalnej lornetki bo taka po prostu nie istnieje. Raz na zawsze zapamiętajcie sobie lornetka jest szyta na miarę i dopasowana od przypadku do przypadku. Może szyta to złe słowo-dobierana indywidualnie.
Antyrefleksy w lornetce Delta Optical
Z pozoru nieistotne powłoka antyrefleksyjna okazuje się być kluczowa jako że światło jest w stanie stracić do kilku procent jakości przy każdej zmianie ośrodka, czyli przy przejściu przez soczewkę(powietrze-szkło-powietrze lub inny gaz-szkło-gaz). A tych mamy w lornetce przynajmniej kilka sztuk. Oznacza to że bez powłoki antyrefleksyjnej stracimy kilkadziesiąt procent jasności obrazu. Proszę zapisz to sobie w kajet i przekaż potomnym.
Co znaczy 8×50
Oznaczenia typu 8 na 50 to po prostu powiększenie oraz wielkość obiektywu w milimetrach. 8 na 40 będzie oznaczać ośmiokrotną zdolność do powiększania obiektów a 40 to 40mm szerokości obiektywu. Kiedy nasza Delta Optical już znajdzie się w naszych rękach… No właśnie to co? Byłoby całkiem fajnie aby nikomu nie zrobić krzywdy na przykład nie rzucać lornetką, aby od razu jej nie zniszczyć. Nie kłaść jej wrażliwymi punktami do dołu – czyli najlepiej położyć się na płasko a niekoniecznie od strony szkła. Trzymać lornetkę na uwięzi czyli wykorzystać dołączony do ekwipunku pasek tak aby lornetka nie spadła na ziemię. Jest to sprzęt kruchy i delikatny nawet jeżeli wygląda bardzo solidnie i jest wodoodporny czy zabezpieczony, to i tak mikrouszkodzenia mogą się zdarzyć w każdych warunkach. Byłoby całkiem sporą głupotą patrzeć przez lornetkę w kierunku ognia, mocnego źródła światła lub nie daj boże słońca; uszkodzenie wzroku gwarantowane. O ile nie jesteśmy zawodowymi detektywami należałoby unikać gapienia się w cudze okna, szczególnie gdy nie ma zasłoniętych firanek a światło jest włączone, bo można się zdziwić co dzieje się za oknem albo zostać posądzonym o jakieś dziwne zachowania. Może dla własnego komfortu i komfortu naszych sąsiadów lepiej unikać takich zachowań.
Tlenek baru i typ lornetki
Zanim jednak zakończymy, najważniejsze na koniec czyli typy lornetki i typy szkieł. Tak zwane szkło zawierające tlenek baru czyli bak-4 to takie szkło użyte w lornetce podwoi lub potroi cenę, ale też da o wiele większą jakość niż typy bak-7 czy inne tańsze szkło. Jeżeli będzie razem z typem dachowym a nie z typem Porro, to co? Czym się różnią się typy dachowy i typ porro? Otóż tych dachowy jest znacznie bardziej skomplikowanym układem optycznym wrażliwszym, delikatniejszy ale też dokładniejszym niż porro.
Miłego użytkowania, odważnych decyzji!