Ludzie walczą z chwastami w uprawach roślin od tysięcy lat, aby ułatwić zbiory i zwiększyć plony.
Do niedawna usuwanie chwastów odbywało się mechanicznie. Kiedy pozbywamy się chwastów rośliny uprawne otrzymują więcej wody, światła i składników odżywczych. Dzisiaj, dzięki rozwiązaniom herbicydowym, rolnicy często mogą oszczędzić sobie czasochłonnego, pracochłonnego i kosztownego procesu mechanicznego usuwania chwastów. W ten sposób wyraźnie zwiększają swoją konkurencyjność, otrzymując większe plony z tego samego areału. Zasadniczo mamy rozróżnienie pomiędzy dwiema grupami herbicydów, są to herbicydy selektywne które działają tylko przeciwko niektórym chwastom, oraz herbicydy o szerokim lub całkowitym działaniu przeciwko dużej liczbie gatunków roślin.
Jeżeli rośliny uprawne mają już pewną wysokość, wówczas koniecznie trzeba zastosować herbicydy selektywne, które oddziałują tylko na chwasty i nie uszkadza innej roślinności przykładowo może być przeznaczony do chwastów dwuliściennych.
Oczywiście można także stosować środki przedwschodowe, wówczas oprysk tworzy na glebie film, przez który nasiona chwastów nie kiełkują, ale rośliny uprawne mają czas na odpowiedni wzrost. Częstotliwość stosowania środków ochrony roślin zależy od wielu czynników, przede wszystkim od zachwaszczenia, chorób i szkodników. Na te z kolei wpływ ma pogoda, lokalizacja, uprawiana odmiana i warunki środowiskowe. Dlatego też każdego roku opryski mogą być stosowane o różnych porach roku, przykładem mogą być herbicydy jesienne w zbożach, w tym przypadku nalezy doskładanie określić jaki termin będzie najlepszy dla oprysków. Przykładowo nie powinno się stosować oprysków w czasie opadów deszczy, ponieważ środki ochrony roślin mogą zostać spłukane z roślin. Powinny one wnikać w łodygi i liście, a później przez cały układ rośliny powinny być rozprowadzane po całej roślinie. Wówczas działanie będzie najskuteczniejsze, podobnie w czasie upałów, mogą one bardzo szybko wyparować, zanim zaczną odpowiednio oddziaływać na chwasty.